SAMLINGEN

SAMLINGEN

DEN PERMANENTE SAMLING

Glasmuseet Ebeltoft råder over en enestående samling af moderne studioglas, grundlagt med hjælp fra mere end 700 anerkendte glaskunstnere fra hele verden. Kunstnerne, repræsenteret i samlingen, har alle generøst foræret eller udlånt værker til samlingen, som i dag omfatter flere end 1600 værker, fremstillet i årene 1970-2011.

Samlingen indeholder værker af kunstnere fra Australien, Østrig, Belgien, Bulgarien, Canada, Tjekkiet, Slovakiet, Danmark, England, Estland, Finland, Frankrig, Tyskland, Grækenland, Ungarn, Island, Israel, Italien, Japan, Kenya, Letland, Litauen, Mexico, New Zealand, Norge, Polen, Republikken Belarus, Rumænien, Rusland, Scotland, Slovenien, Spanien, Sverige, Schweiz, Holland, Tyrkiet, Ukraine, USA, Venezuela, Jugoslavien.

Glasmuseets hovedformål er at vise den seneste udvikling i moderne glaskunst, hvilket indebærer, at hvis en glaskunstner skaber et værk, som er bedre eller mere forskelligt fra det allerede udlånte værk til museets samling, er de velkomne til at udveksle dette eller supplere med det nye værk. Dette betyder, at museet altid kan vise aktuelle værker og nye strømninger i glaskunsten.

Optagelse i samlingen bliver afgjort med en invitation fra Glasmuseet. Kriteriet er dog, at deltagerne er professionelle, d.v.s. hovederhverv med glaskunst. Der er ingen form for censorering for at blive repræsenteret på Glasmuseet, og som følge heraf bliver kunstneren sin egen curator. Dette er den store forskel på Glasmuseet Ebeltoft og andre traditionelle museer, og det er ét af de eneste museer i verden efter dette koncept.

Vi er løbende i gang med at opdatere vores database og håber snart at være i stand til at publicere yderligere informationer om kunstnerne i samlingen så vel som at vise fotografier af deres værker.


Kunstnere, repræsenteret i samlingen:
Listen er opstillet efter kunstnerens hjemland (fødested).
Hvor det er muligt, er opført nuværende bopæl (i parentes).

.
ARGENTINA

Silvia Levenson (Italien)

 

AUSTRALIEN

Brian A. Hirst

Warren Langley

Rhonda O’Connor

Denis O’Connor

Robert Wynne

Maureen Cahill

Richard Morrell

Peter James Minson

Jennifer D. Farley

Velta Vilmanis

Jan Blum

Gerry King

Alison Ruth McMillan

Garry Nash (New Zealand)

Ian Mowbray

Nick Mount

Kirstie Rea

Graham Stone

Katrina Odgers

Mies Grybaitis (USA)

Suzannah Quirk

Claudia Borella

Jessica Loughlin

Gerry Reilly

Charles Butcher “Chick”

Marc Grunseit

Jane Cowie

Sallie Portnoy

Emily Frances McIntosh

Mel Douglas

Patricia Roan

Lisa Cahill

Jonathan Lee Basket

Janice Vitkovsky

Ede Horton

Tillie Burden (Sverige)

Jack McGrath

Clare Belfrage

Giles Bettison

 

BELGIEN

Armand Calders

Louis Leloup

Koen Vanderstukken

Louis Leloup

Eric Pipien

Pierre Declerck

Jean Pire

Inge Panneels

Christine Vanoppen

Caroline Prisse (Holland)

Sylvie Vandenhoucke

 

BRASILIEN

Bruno Pedrosa

 

BULGARIEN

Rajko Rajkov

Latchezar Boyadjiev

Anastasia Andreeva

 

CANADA

Roman Bartkiw

Sylvia B. Vigiletti

Lou Lynn

Laura Kaufman-Weisbord

David Alexander Wilson

Allen Currie

Barbara Pierce

Colin Heaney

Megan J. Kenny

Candice Rose Gunter

Rick Beck (USA)

Sallie Portnoy (Australien)

Sally McCubbin

Karli Sears

Katherine Gray (USA)

 

CHILE

Alejandra de Solminihac Bobbert

 

CYPERN

Deborah Fladgate (Skotland)

 

DANMARK

Ole Bent Petersen

Sia Mai

Michael Bang

Bente Bonné

Frederik Friederichsen

Jette Sloth Jensen

Anja Kjær

Finn Lynggaard

Tchai Munch

Stig Persson

Else Leth Nissen

Åse Voss Schrader

Jesper Sødring

Sidse Werner

Marianne H. Buus

Søren Larsen

Karen Klim

Metha Stuart Wallace

Viki Noorman Koefoed

Jørgen Karlsen

Do Mills Karlslund

Aino Grib

Per Lütken

Anders Raad Petersen

Maibritt Friis Jönsson

Kirsten Langkilde

Niels Christian Olesen

Ida Løchen

Peter Svarrer

Skak Snitker

Per-René Larsen

Tobias Møhl

Ole Kortzau

Micha Maria Karlslund

Helle Scharling

Steffen Dam

Helle Helsinghoff

Anette Mortensen

Niels Bjerre Jørgensen

Torben Jørgensen

Nanna Backhaus

Arje Griegst

Tora Urup

Trine Friedrichsen

Torben Christensen

Charlotte Lauridsen

Lene Bødker

Pipaluk Lake

Allan Scharff

Lene Højlund

Eva Thomsen

Trine Nairn Oldau Krull

Jette Vork

Ina Mathiasen

Pia Zeidler

Mette Wallace-Christensen

Susanne Jøker Johnsen

Lotte Thorsøe

Trine Drivsholm

Lulu Sylvest

Jo Møller

Henrik Moeslund

Maibritt Friis Jönsson

Britta Madsen

Søren Gøttrup

Jens Christian Kondrup

Eva Engström

Lise Autogena

Mia Lerssi

Karin Mørch-Jørgensen

Line Gottfred Petersen

Bettina Schori

Iben Kielberg

Jytte Mørch

Stine Bidstrup

Karen-Lise Krabbe

Jeannet Iskandar

Marie Retpen

Lisbeth C. Biger (Israel)

Peter Brandes

Britta Madsen og Søren Gøttrup

 

DEN TJEKKISKE REPUBLIK

Blanka Adensamova

Václav Cigler

Jan Exnar

Milan Handl

Jiri Harcuba

Frantisek Janák

René Roubícek

Ivo Rozsypal

Jirí Suhájek

Dalibor Tichy

Kapla Tousková

Pavel Trnka

Jirina Zertova

Lubomir Hora

Pavel Molnar

Stanislav Libensky

Petr Novotny

Miluse Roubicková

Gizela Sabóková

Stanislava Grebenicková

Peter Layton (Storbritannien)

Ivana Houserovà

Pavel Hlava

Vladimír Jelínek

Vilém Vesely

Marion Rothkamm

Oldric Pliva

Jaroslava Svarcova

Kristian Bruno Wenzel Klepsch

Jaroslava Brychtová

Alena Matejková

Jaroslava Svarcova

Petr Vlcek

Eva Vlcková

Jaroslav Svoboda

Lubomir Hora

 

EGYPTEN

Mark McDonnell

 

ESTONIEN

Ivo Lill

Piret Kerem

Kai Kiudsoo

Kristiina Uslar

 

FINLAND

Päivi Kekäläinen

Timo Rytkönen

Sirkka Lehtonen

Heikki Kallio

Mikko Merikallio

Markku Salo

Britta Maria Flander

Timo Sarpaneva

Joni Liukkonen

 

FRANKRIG

Fabrice Steiner

Claude Monod

Claire de Rougemont

Catherine Zoritchak

Michael Bouchard

Jean-Claude Novaro

Thierry Baudry

Janine Jacquot-Perrin

Nicolas Morin

Claude Morin

Isabelle Poilprez

Jean-Pierre Umbdenstock

Jacques Lubtchansky

Anne-Lise Riond Sibony

Marcoville

 

FÆRØERNE

Tröndur Patursson

 

 

GRÆKENLAND

Lea Roussopoulos Greece

 

HOLLAND

Sunny van Zijst

Willem Heesen

Bert Van Loo

Sybren Valkema

Durk Valkema

Mieke Groot

Sien van Meurs

Jan-Willem van Zijst

Angela van der Burght

Frank E. van den Ham

Ria Dirks-Geerdink

Ine Lansink-Ensink

Meza Rijsdijk

Olaf Stevens

Peter Bremers

Alissia Melka-Teichroew

Bert Frijns

Mieke Pontier

Sander Boeijink (Denmark)

Jenny Ritzenhoff

Janine Schimkat

 

HVIDERUSLAND

Joshina Galina

 

IRLAND

Alison Lowry

 

ISLAND

Pia Rakel Sverrisdottir (Danmark)

Sigrún Einarsdóttir

Jónas Bragi Jónasson

Kristin Gudjonsdottir

Yaffa Sikorsky-Todd (USA)

Olöf Einarsdóttir

 

ISRAEL

Louis Sakalovsky

 

ITALIEN

Ursula Huber-Peer

Lino Tagliapietra

Pino Signoretto

Eraldo Mauro

Bruno Pedrosa

Maria Grazia Rosin

 

JAPAN

Mutsuo Inoue

Chikara Hashimoto

Kazuko Eguchi

Kyohei Fujita

Shinzo Kodani

Kaoru Okawa

Fumio Sassa

Nobuyasu Sato

Denji Takeuchi

Yoshitada Araki

Chiyoji Asahara

Yasuharu Ishii

Makoto Ito

Toshihiro Tamada

Toshinori Kishikawa

Ken Ohta

Jun Fujita

Shinichi Muro

Masayuki Kanda

Yoko Kuramoto

Etsuko Nishi

Niwako Kanamori

Kazumi Tsuji

Yoshiko Takahashi

Makoto Ito

Yumiko Yoshimoto

Keiko Mukaide (Skotland)

Shinji Yonehara

Koichiro Yamamoto

Kuniaki Kuroki

Koichi Matsufuji

Chikage Hirai

Tamie Tanikawa

Kazushi Nakada (Finland)

Reiko Nakada

Hiroshi Mitsuishi

Kiyomi Terao

Yoko Tanaka

Tsunehide Okamoto

Kimiko Ito

Ayano Ito

Yaunori Mochizuki

Aki Onozaki

Mami Tokizawa

Marie Imai

Tsugumi Ishigami

Masayo Odahashi

Rui Sasaki

Momoo Omuro

 

KENYA

Abel K. Sawe (Norge)

Elizabeth Humble

 

KINA

Loretta HuiShan Yang

 

KOREA

Seong-Ja Cho

Seung Hee Jung

Hanne Enemark (Danmark)

 

LETLAND

Marta Gibiete

Brigita Zelca

Julija Pociute

 

LITHAUEN

Isgard Moje-Wohlgemuth (Tyskland)

Algirda Dovydénas

 

MEXICO

Ana Thiel

Miranda Sada

Einar og Jamex de la Torre

 

NEW ZEALAND

Fiona Richter (født Campbell)

Merryn Jones

John Penman

Rachel Ravenscroft

Liz Sharek

Layla Walter

Christine Cathie

Liz Coats

Jim Dennison

Leanne Williams

Robyn Irwin

Luke Jacomb

Mark Eliott

 

NORGE

Ulla-Mari Brantenberg

Edla Freij

Oluf Føinum

Willy Johansson

Arne Lindaas

Inger Magnus

Benny Motzfeldt

Kari Ulleberg

Severin Brørby

Gro Bergslien

Reidunn Rugland

May Lise Lindholm

Maud Gjeruldsen Bugge

 

POLEN

Alina Wolowska

Ludwik Kiczura

Kazimir Trygar

Ireneusz Kizinski

Ingeborga Gladala-Kinzinska

Sibylle Gielen

Ryszard Regulinski

Stefan Sadowski

Monika Rubaniuk

Janusz Andrzej Walentynowicz (USA)

 

RUMÆNIEN

Ana Maria Nagy

Dan Bancila

Edward Leibovitz

Adriana Popescu

Neag Valer

Mihai Topescu

Cristina Iliescu

Lucian Butucariu

Ioan Cadaz

Catalin Hrimiuc

Adriana Popescu

Lucian Butucariu

Sararu Victor Olivier

 

RUSLAND

Valentin M. Vanetik

Fidail M. Akhmetovich Ibragimov

Lubov J. Saveljeva

Boris Fedorov

Alexander Ivanov

Galina Ivanova

Ivan Machnev

Dmitri Shushkanov

Ludmila Shushkanova

Maria Usova

 

SCHWEIZ

Roberto Niederer

Hans Theodor Baumann

Isabelle Monod

Monica S. Guggisberg (Storbritannien)

Adèla Pusztaszeri

Denise Perret

Hubert Crevoisier

Thierry Rosset

Diego Feurer

 

SLOVAKIET

Lubomir Arzt

Josef J. Tomecko

Askold Zacko

Juraj Oprsal

Frantz Tcherniak

Yan Zoritchak (Frankrig)

Palo Macho

 

SLOVENIEN

Dana Kocica

Mojca Grief

 

SPANIEN

Joaquin Torres Esteban

Pere Ignasi Bisquerra

Javier Gomez

Anna Marco

Sunny Strap

Fernando Lopez

 

STORBRITANIEN

Peter Goss

John Heald Cook

Diana Hobson

Ronald Pennell

Paul Woods

Pauline Solven

Susan Woolhouse

Chris Thornton

Charles Bray

Richard Brinzley Price (Holland)

Colin Reid

John Smith

Bruce David Harvey

John Burton

Ron Farrall

Dawn Storey

Roger Tye

Katherine Vogel (USA)

Amanda Brisbane

Elizabeth Swinburne (Holland)

Liz Lowe

David Reekie

Stephen Skillitzi (Australien)

Fiona Taylor

Paul Sanders (Australien)

Julia Malig

Gayle Matthias

Amanda Whittle

Norman Stuart Clarke

Kay Hassall

Mark Bokesch-Parsons (USA)

Emma Camden (New Zealand)

Catherine M. Dodd

Kathryn Roberts

Ronald Pennell

Gillian Mannings Cox

Chris Bird-Jones

Kate Jones

Stephen Gillies

Leo Amery (Frankrig)

Ned Cantrell (Danmark)

David Flower

Galia Amsel (New Zealand)

Heather Gillespie

Alison Kinnaird

Laura Heyworth

Charlotte Hughes-Martin

Joanna Manousis

Colin Rennie

Emma Woffenden

Andrew Jason Brown (Danmark)

 

SVERIGE

Göran Wärff

Ebba von Wachenfeldt

Lena Ljungar (Danmark)

Heléne Sandegård (Danmark)

Birgitta Ahlin

Olle Alberius

Monica Backström

Harald Axelsson

Åsa Brandt

Ulla Forsell

Lars Hellsten

Paul Hoff

Gunnar Nylund

Sigurd Persson

Rolf Sinnemark

Eva Ullberg

Ulrica Hydman-Vallien

Bertil Vallien

Anders Wingård

Gunnar Cyrén

Hans Frode

Anna Carlgren

Kjell Engman

Ann Penelope Wåhlström

Kristine Rapp

Arne Branzell

Jan Johansson

Erika Lagerbielke

Ola Höglund (New Zealand)

Marie Höglund (New Zealand)

Eva Hållsten

Anna Gustavsson

Margon Lindberg

Björn Stern

Marianne Palmgren

Berit Claesson

Gunilla Kihlgren

Thommy Bremberg

Gunnel Sahlin

Helena Gibson

Eva Englund

Anna Carlgren

Sylvia Neiglick

Anna Höggren

Frida Fjellman

Karin Widell

Camilla Caster

Björn Ekegren

Lena Hansson

Helena Kågebrand

Anna Norberg

Åsa Jungelius

Mathilda Kästel

 

TAIWAN

Patricia Roan (Australien)

 

TAJIKISTAN

Jury Manelis Tajikistan

 

TYRKIET

Ömür Bakirer

 

TYSKLAND

Klaus Zimmer

Gregor Bendel

Tina Grunert-Bott

Udo Edelmann

Erwin Eisch

Gerd Kruft

Rosemarie Lierke

Uta Majmudar

Klaus Moje (Australien)

Hartmut Müller

Willi Pistor

Helmut Rotter

Dieter Schneider

Johannes Schreiter

Theodor G. Sellner

Karin Hubertova

Kurt Wallstab

Jörg F. Zimmermann

Walter Bäz Dölle

Albrecht Greiner-Mai

Dieter Hackebeil

Hubert Koch

Volkhard Precht

Otto Schindhelm

Albrecht Greiner-Mai

Ann Wolff

Andreas Molnár

Freia Schulze

Joseph Molnar

Ursula Merker

Peter Kerzdorfer

Wolf Kimm

Anne Siering

Hubert Koch

Jürgen Drewer-Reisinger

Günther Kehr

Ernst Krebs

Ingrid Conrad-Lindig

Gerhard Schechinger

Albin Schaedel

Reinhard Roy

Ulrike Umlauf-Orrom

Bernhard Meyer-Geugis

Jürgen Wilkens

Gabrielle Küstner

Thomas Lemke

Norma Liese Coulter (Australien)

Jutta Cuny-Franz

Lukas Derow

Hartmann Greb

Günther Grohs

Gerhard Ribka

Malte Johannes Springer

Kersten Thieler-Küchle

Wiebke Vogt

Jörg F. Zimmermann

Katja Schetting

Hartmut Bechmann

Günther Knye

Ulrich Precht

Walter Schwarz

Reinhard Kranz

Annegrit Kirchner

Renate Mertes-Kranz

Martin Eckhard

Herbert Böhm-Dores

Herbert Kny

Günther Kehr

Roland Schmitt

Helmut Wiederhold

John Reiner

Hans-Jürgen Westphal

Magdalena Maihöfer

Henry Knye

Jürgen Hafner

Henner Schröder

Susanne Precht

Gregor Bendel

Lukas Derow

Klaus Zimmer (Australien)

Jan Adam

Nina Thorp-Weidinger

Jens Pfeifer (Holland)

Claudia Heinzler

Uta Majmudar

Ulrike Umlauf-Orrom

Wiebke Vogt

Beatrice Polter

Jens Gussek

Norbert Kaufmann

Hajo Mück

Frank Meurer

Katrin Trojan

Simone Fezer

Julius Weiland

Anna Mlasowsky (USA)

 

UKRAINE

Andriy Bokotey

Vladimir Semenovich Murakhver

 

UNGARN

Maria Lugossy

Agnes Kerteszfi

Mihály Melcher

Mari Mészáros (Holand)

 

USA

Darryle Hinz (Danmark)

Charlie Meaker (Danmark)

Robert W. Stephan

Philip W. Baldwin (Storbritannien)

Shane Fero

Anthony W. Kuepfer

Paula Bartron (Sverige)

Martha J. Croasdale

Richard Eckerd

William Bernstein

Vernon Brejcha

Dale Chihuly

Fritz Dreisbach

Bernard D’onofrio

Stephen Dale Edwards

Michael M. Glancy

Audrey Handler

David Huchthausen

Robert Kehlmann

Joey Kirkpatrick

Jon Kuhn

Marvin Lipofsky

Harvey K. Littleton

Flora Mace

Nancy Monk

Benjamin P. Moore

Joel Philip Myers

Robert Levin

Mark C. Peiser

Katherine Bernstein

Toots Zynsky

Thomas A. Philabaum

Robert W. Carlson

David Hopper

Edward Iglehart

Richard Craig Meitner (Holland)

Anthony Parker

John Littleton

Richard Jolley

Curtiss Brock

Concetta Mason

Jeffrey M. Todd

Kenneth William Carder

Jack Ink

Sharon Comfort Black

Mary Van Cline

John Trantin Feige

Vincent Leon Olmsted

Thomas B. Scoon

Michael R. Bokrosh III

Michael A. Rogers

Peter Mangan

Leo Morrissey

Greg Heihn

Muh-Tsyr Yee

Jeanette Griffith

Lucinda Shaw

Daniel Rothenfeld

Sherry Schuster

Kimberly A. Holl

Laury (Lawrence) Swidler

Sheila Ferri

Lynda Wright

Deborah Czeresko

George Ponzini

Ann Weighall

William Morris

Robert Palusky

Paul J. Stankard

James P. Holmes

Patricia Davidson

Gary Beecham

Allan Hough

Nancy June Osterberg

Thor Chapman Bueno

Michael Zelenka

Lance Friedman

Michael Boylen

Kurt Swanson

Lisa Schwartz

Robert Dane

Rick Laurance

Evan Snyderman

Jeanette Ahlgren

Richard La Londe

Roger Nachman

Marc Boutté

David van Arsdale

Rick Mills

Drew H. Smith USA

Michael Estes Taylor

David Traub

Anthony Parker

Robert Levin

Mary Shaffer

Edward T. Schmid

Charles Parriot

Bryan Rubino

Seth Randal

Paul Kosberg

Stephen Paul Day

Valerie Beck

Gilbert C. Johnson

David Ruth

Suzanne Reese Horvitz

Robert Roesch

James Walker (New Zealand)

Leonardo Di Narvo

Lynn Dee Dinning

Michael J. Schunke

Ian Micah Gilula

Paul Cunningham

Nicole Chesney

Monique McNally

John Raymond Leighton

Donna Milliron

Dante Marioni

Kait Rhoads

Bernard D’onofrio

Robert W. Carlson

Sunny Strapp

Mark Ferguson

Richard Marquis

Lisabeth Sterling

Robert Lee Fritz

Jeffrey Sarmiento

Denita Benyshek

Alissia Melka-Teichroew

Jeff Wallin

Jeremy Lepisto

Sean Albert

Ricky Bernstein

Sean O’Neill

Jamie Harris

Angus Powers

Ethan Stern

Katherine Rutecki (New Zealand)

Jeff Zimmer (Storbritannien)

Debra Ruzinsky

Amy Rueffert

Stacey Neff

David Schnuckel

Sydney Cash

Therman Statom

Christina Bothwell

Raven Skyriver

Therese Lahaie

Rebecca Arday

Richard Marquis

 

VENEZUELA

Alicia Kelemen

Itziar Garcia

Edison Osorio Zapata (USA)

 

YUGOSLAVIEN

Emma Varga (født Ema Marodic)

Ajmund Kocica

 

ØSTRIG

Helmut-Werner Hundsdorfer

Ingrid Swossil-Lissow

Rudi Gritsch

Erich Pummer

Harald Barnstedt

Martin Brunhuemer

Elly Sherman

Rudolf Weninger

Eva Moosbrugger

Katrin Maurer (Holland)

 

ÅBNINGSTIDER OG PRISER


01.11 - 31.03: 10 - 16 ONS - SØN*
01.04 - 31.10: 10 - 17 ALLE DAGE
01.07 - 31.08: 10 - 18 ALLE DAGE
*Lukket 24., 25., 26., 31. dec. samt 1. jan.
Se RESTAURANT KAMPMANNs åbningstider


01.04 - 31.10: Voksne 100
01.11 - 31.03: Voksne 85
BØRN 6 - 17 ÅR: 30 hele året
GRUPPER: (min. 20 personer) 20% rabat
HANDICAPLEDSAGER: Gratis
Entrébilletten giver 20% rabat på entréen til Fregatten Jylland og Ree Park Safari indenfor en uge.


 

 

 

KONTAKT


GLASMUSEET EBELTOFT
STRANDVEJEN 8
DK-8400 EBELTOFT
T +45 8634 1799
GLASMUSEET@GLASMUSEET.DK
PROTEKTOR:
HENDES MAJESTÆT DRONNINGEN

FÅ VORES NYHEDSBREV